Seo Analizi Ne işe yarar

Seo Analizi Nasıl Yapılmaktadır?

            Seo Analizi , SEO hacminin arama motorlarında üst sıralarda yer almasını sağlamak gibi amacı vardır. Bunun için bazı araçlar mevcuttur. Seo’nun kısa zamanda büyümesinin nedenlerinden birisi de bu seo analizi araçlarının sonuçlarıdır. Rekabet ve teknik analizler yapılabileceği gibi sayfa kriterlerinin de analizi mümkündür.

Anahtar Kelime

Bir arama motorunda web sitesinin üst sıralarda görünmesi için gerekli şartlardan birisi bu anahtar kelimelerdir. Potansiyel müşteri kitlesinin bütçe ile dengeli şekilde ilerlemesi bakımından oldukça önemlidir. Veri tabanlarında ve bazı programlarda sitelerin analizi yapılırken bu kritere önem verilmektedir. Belirlenen anahtar kelimeler arama motorlarına yazıldıkça sürekli aynı siteler ile karşılaşılırsa siteler bu kritere uygun demektir.

seo analizi
seo analizi

Her Site Bir Rekabet Ürünüdür.

Reklam vermek bir tercihtir. Fakat uzun süreli değildir. Bu nedenle birden çok kriterin uzantısı şeklinde olan bu bilişim yapılanmasında her site birbiri ile rekabet halindedir. Backlink denen bir kavram vardır. Bu kavram aslında sitenin otoriter olmaya çalışmasıdır. Bu noktada aslında site aynı kategorideki web sayfalarından birinin diğeri için link vermesi söz konusudur. Böylelikle üst sıralara yerleşmeyi başarmaya ve otorite olmaya çalışacaktır. Bunu sağlamakla ile seo kriterlerinden birisi daha gerçekleşmiş olur.

Aktif Olmak Önemlidir.

Bir sitenin sürekli olarak kaliteli içerik üretmesi gerekmektedir. Ancak aynı kategorideki farklı sitelerin de sürekli takip edilmesi, o sitelerin uygulamalarında stratejik planların oluşturulması seo açısından önemlidir.

Çeşitli Web Siteleri ve Programlar Kullanılabilir.

Bu analizler için pek çok site vardır. En bilineni http://www.seoanaliz.com.tr adresidir. Adresin arama motoruna site linki girildikten sonra sitenin kriterleri değerlendirilir ve buna göre bir puan belirlenir. Bu puan tıklanma oranı ve popülerliğin yanı sıra ziyaretçilerin siteyi ne sıklıkla ziyaret ettiği ve sitede ne kadar kaldığı ile bu saptanır. Bunun haricinde pek çok program ve siteler de bulunmaktadır.

Hazırlayan: EMAdijital

Benzer Konular