Seo Ayarları Nasıl Yapılır

Web Sitesi Seo Ayarları Nasıl Yapılır

Web Sitesi Seo Ayarları Nasıl Yapılır?

Seo Ayarları Nasıl Yapılır ; Arama motorları ve site trafiğinin takibinde kontrolün çoğunu Google’ın elinde tuttuğunu düşündüğümüzde web sitesi için en önemli amaç Google’da ilk numaraya yükselmektir. Yani hedeflediğiniz müşteri kitlesine ulaşmanın en kolay yolu da Google’da ilk sıralarda yer almak. Bu süreçte de seo devreye girmekte.

Seo çalışmaları ve de geliştirilen stratejilerle birlikte web sitesini arama motorlarında ilk sıralara yükseltmek ve de web sitenizin itibarını artırmak istiyorsanız Seo ayarlarını doğru yapmanız gerekir. Web sitesinde seo ayarlarını yapmanın en doğru yolların hangileri olduğuna bakarak seo ayarları nasıl yapılır?

1. Google Analytics eklemek

 

Google Analytics
Google Analytics

Google Analytics Google’ın ücretsiz olarak site istatistik yazılım hizmeti verir ve web sitesi ile ilgili istatistiklere ulaşmanızı sağlar. Bütün sayfalara Google Analytics’i ekleyerek ziyaretçi sayınızı, sayfa görüntüleme sayınızı ya da çok daha fazlasını görebilmeniz mümkündür. Kullanıcıları detaylı tanımak istiyor iseniz kesinlikle Google Analytics’i web sitenizin tüm sayfalarına ekleyiniz. Goal Tracking özelliğini kullanırsanız da sitenizin arama motorlarındaki değerini arttırabilirsiniz.

2. Meta bilgileri kullanmak arama motorları için oldukça önemlidir

 

Meta Etiketler
Meta Etiketler

Web sitenizin html kodlarına meta bilgilerinin de eklenmesi arama motorları için oldukça önemlidir. Bu bilgiler sayesinde de ziyaretçilere siteyle ilgili ön bilgi ve de açıklamalar sunulur, aranan anahtar kelimelerin doğrultusunda web sitenize girişi hızlandırmaktadır. Sitenin seo ayarları için meta bilgilerini web sitesinde her bir sayfanın html kodlarına ekleyerek hem seo bakımından, hem Google ın sitedeki sayfaları birbirlerinden ayırt etmesi açısından önemlidir. Bu arada içerik tekrarının yapılmaması gerekir ve de meta bilgileri girilir iken boşluklar bile 160 karakteri aşılmamalıdır.

3. Her sayfaya bir başlık eklenmelidir

Sayfa içeriğinin, arama motorlarında belirlenmesini sağlayan en önemli özellik sayfanın başlığıdır. Anahtar kelimelerden oluşmuş bir başlık Google’da sayfa değerini arttırır ve seo açısından önemli geri dönüşler alınmasını sağlamaktadır. Başlık çok uzun ya da çok kısa olmamalıdır, 50 karakteri geçmeyen başlık kullanılmalıdır.

4. Html kodlarının kullanımı seo için önemlidir

Özellikle de önemli başlıklarda html taglarının kullanılması çok gereklidir. Çünkü tarayıcıda içeriğin düzgün görünmesini sağlayacaktır. Önem sıralamasına göre taglar şu şekilde kullanılmalıdır;

<H1>Başlık <H1>

<H2>Alt Başlık <H2>

ana başlıklar ve de alt başlıklar kullanılıp içeriğe ulaşım daha hızlı sağlanmalıdır.

7. Her sayfaya footer linkleri eklemek

Google’ın web sitelerinin bağlantı yollarını tespit etmesini kolaylaştırmakta olan footer linkleri her sayfanın en altlarına footer bölümü eklenilerek yapılmaktadır. Bu sayede ana menü en basit hali ile metin linki şeklinde bu bölümlere yerleştirilmiş olurlar. Flash veya grafik tasarım şeklinde ana menü linki yapmak, Google’ın tarafından standart bağlantı şeklinde algılanır, her bir sayfaya footer linki ekleyip seo bakımından siteye ulaşmanın daha da kolay sağlanıldığı unutulmamalıdır.

Hazırlayan: EMAdijital

Benzer Konular