Seo Uzun Vadeli Bir Yatırım Mıdır?

Seo Uzun Vadeli Bir Yatırım Mıdır?

SEO Yatırımı Nedir?

“SEO “, (Search Engine Optimization) Türkçe olarak Arama Motoru Optimizasyonu demektir.
Seo yatırımı, bir web sitesi için arama motorlarına yapılan iyileştirme çalışmalarına verilen isimdir ve bir bakıma web sitelerinin kolayca taranması için yapılan teknik ölçüt düzenlemeleridir.
Site içi ve site dışı olmak üzere ikiye ayrılan SEO arama motorlarını yükseltmek adına yapılan tüm çalışmalardır.

SEO, kısaca belirtmek istenirse; web sitelerin veya sayfaların arama motorlarında en üstlere çıkarılması için yapılan çalışmalardır.

Seo Nasıl Yapılır?

SEO bir nevi bilinirlik, tanınırlık sağlamaktır. İyi bir SEO uzmanı da bu bilinirliği sağlamanın en iyi yollarından birinin arama motorunda en üst sıralarda olmanın olduğunu bilir ve bunun için çalışır. Bir nevi web sitesini meşhur etmek için çalışır.

Seo Uzun Vadeli Bir Yatırım Mıdır?

SEO hayatımıza girdiği ilk günden itibaren sürekli bir değişim içindedir.
Bunun en büyük sebebi ise arama motoru algoritmalarının değişimindendir. Arama motorları da kullanıcının yararını gözettiği için sürekli kendini yeniler. Buna bağlı olarak web sitelerinin her kriteri kendi içerisinde farklı çeşitliliği, süreçleri olabiliyor. Bu durumu balık avlamaya benzetirsek eğer kullandığımız yöntemler sonucunda farklı balıklar yakalanabiliyor ve sektörel anlamda kullanılan taktikler değişiklik gösteriyor.

Bazen kullanılan taktikler farklı olsa da oluşan sonuç aynı olabiliyor;

Aslında bu garipsenecek bir durum değildir. Çünkü pek çok farklı yöntem vardır. Bu yöntemlerin bazıları sizi kısa yoldan hedefe ulaştırırken bazıları ise biraz uzun vadede işinize yarayacaktır. Aslında bu SEO taktikleri planlama yapmayla ilişkilidir. Ürününüze, sektörünüze, rekabetinize ve en önemlisi pazarlama stratejinize göre kendinize bir yol yaratıp oradan ilerlemek gerekir.

Tüm markaların web siteleri ve küçük şirketler için arama motoru optimizasyonu büyük bir önem taşımaktadır. Arama motorlarında en üst sıralarda yer alıp rakiplerden ayırt edilebilmek ve web sitelerinde görünür olmak önemli yatırımlardan biridir. Ülkemizde de yeni yeni gelişen SEO yatırımına yapılan harcamalar bu sebepten ötürü akıllıca olacaktır. SEO yatırımı yapmak için bir diğer sebep ise web sitesi ziyaretçilerinin büyük bir çoğunluğunun arama motorlarında en üstteki siteye tıkladığı…

İşte bu ve daha birçok nedenden dolayı SEO ‘ ya ihtiyacımız vardır.

Hazırlayan: EMAdijital

Benzer Konular