Sitemap Nasıl Hazırlanır

Sitemap Nasıl Hazırlanır?

Sitemap nedir?

SEO için önemli etkenlerden biri olan Sitemap , Sahip olduğumuz internet sayfasındaki tüm yazıların linklerini bir dosyada toparlayıp Google, Yandex vb. gibi arama motorlarına bu hazırladığımız dosyayı tanıtarak, internet sayfasındaki tüm linkleri arama motorlarının anlayacağı hale getirmek için oluşturulan XML dosyalarıdır. Her zaman güncelleştirilmiş ve düzenli bir site haritası olması, arama motorlarında çok daha yukarılara çıkmayı sağladığı için önemli iki kriterdir.

sitemap nasıl hazırlanır
sitemap nasıl hazırlanır

Nasıl Sitemap Oluşturulur?

Sitemap oluşturmak 3 şekilde gerçekleşmektedir.
– Manuel olarak.
– Otomatik olarak.
– Online olarak.

Tabiki herkesin tercihi otomatik olarak sitemap oluşturmak olacaktır. Neden ekstra uğraş veresiniz ki? Sitenizde yeni bir bağlantı veya yeni bir yazı oluşturduğunuz zaman otomatik olarak internet sayfanız sitemap oluştursun. Tabiki bunun için önemli olan kullandığınız yazılımdır. WordPress altyapısına sahip bir internet sayfanız varsa, WordPress kullananlar için Plugin eklentisini indirip internet sayfanızda kurmalısınız. Plugin eklentisini kurduktan sonra eklenti aktif hale geldiği zaman, eklentinin kendisi otomatik olarak bir yazı veya bağlantı eklenir eklenmez site haritasını oluşturacak ve tekrar otomatik olarak Google, Yandex vb. gibi arama motorlarına bilgilendirme mesajı göndererek site haritanızı sürekli güncel tutacaktır. Ekstra bir zahmete girmenize gerek kalmayacaktır.

Online sitemap hazırlamak da, otomatik sitemap hazırlamak ile aynıdır. Sadece online sitemap hazırlamada bir eklenti indirmek yerine, online Sitemap.XML servisler mevcuttur. Gelişmiş bir ASP yada PHP tecrübesi olmayan kişiler bu yöntem sayesinde internet sayfalarına bir sitemap hazırlayabilirler. Online Sitemap.XML hazırlayabilen internet sitelerinden bir kaç örnek:
www.neuroticweb.com/recursos/sitemap
www.sitemapbuilder.net
– www.xml-sitemaps.com

WordPress gibi bir alt yapınız yoksa ve bir Blogger bloğu değilseniz .HTML ile hazırlanmış internet sayfası için çok kolay Sitemap.XML dosyası hazırlayabilirsiniz. Sisteminiz ne olursa olsun Gsitecrawler programı ile kısa sürede sitemap programınızı hazırlayabilirsiniz.

Hazırlayan: EMAdijital

Benzer Konular

Bir yanıt yazın